MUHARREM BALAT GEOPOWER2012

MUHARREM BALAT GEOPOWER2012 ENERJİ KONFERANSINDA KONUŞTU

DOĞA DOSTU MB HOLDİNG YEŞİL ENERJİ ZİRVESİNDE

TIREC KAPSAMINDA GEOPOWER TÜRKİYE KONFERANSININ İKİNCİSİ İSTANBUL BARCELO ERESİN TOPKAPI’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen konferansa, Türkiye, ABD, İtalya, Almanya ve İngiltere’den 230’un üzerinde katılımcının yanı sıra Avrupa, Afrika, Kuzey Amerika ve Orta Doğu’da 17 farklı ülkenin temsilcileriyle büyük başarı kazanmış Bu yıl ikincisi yapılan konferansa yurtiçi ve yurtdışından büyük sayıda katılım sağlayan konferansa  konuşmacı olarak MB Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Balat’ın yanı sıra Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK)Yönetim Kurulu Üyesi, Abdullah Tancan, TEİAŞ (Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi)İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Yıldır, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, Maden İşleri Genel Müdürlüğü (MIGEM) Nusret Güngör, Zorlu Enerji Elektrik, Genel Müdür Yardımcısı, Ali Kindap, Ormat Satış ve Pazarlama Müdürü Gad Shoshan katıldı.

JEOTERMAL ALANLARIN DAĞITIMI

Türkiye de ki ilk Jeotermal Enerji Santralini kurma unvanına sahip olan MB Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Balat konuşmasında Jeotermal yatırımlarda dikkat edilmesi gereken önemli konulara değindi.

Balat, “Jeotermal alanların firmalara dağıtımı yapılırken çok hassas bölünmüyor. Üretim yeriyle reenjeksiyon yeri arasındaki uyumsuzluk üretimin verimliliğini ve kaynağın yenilene bilirliğini olumsuz etkileyebilir” dedi. Arazi bölümünün yasalarla yapılması ve dikkatlice ele alınması gerektiğini de konuşmasına ekleyen Balat “Yüksek maliyetlerle satın alınan bu araziler de  reenjeksiyon yapılmasının jeotermal kaynağın yenilenebilir vasfının  sürdürebilmesi açısından çok büyük önem taşıdığını vurguladı.”

TEMİZ HAVA ÜRETİMİ

Bir diğer önemli konuya değinen Balat, “ Her iki enerji santralimiz den çıkan karbon gazları temizleyerek normal karbondioksit haline getiriyoruz. Böylece temiz havayı kirletmeden enerji üretimini sağlıyoruz.” dedi.

Muharrem Balat; Doğal kaynakların ticari amaçlarımız için hor kullanmamız gerektiğini aksi halde bu kaynakların yok olabileceğini kesinlikle unutmamız gerektiğini söyleyerek konferanstaki konuşmasını tamamladı.

MB Grup Şirketleri

MB Holding, bünyesinde barındırdığı 10'u aşkın şirket ve markaları ile inşaat, sanayi, giyim, gıda, enerji, günlük kullanım eşyaları vb. sektöründe faaliyetini tüm hızıyla sürdürmektedir...