MENDERES GEOTHERMAL MİNİK MİSAFİRLERİNE ENERJİYİ ANLATTI

MB Holding bünyesinde faaliyette olan ve Menderes Geothermal Elektrik Üretim A.Ş tarafından işletilen Dora-1,Dora 2 ve Dora-3 jeotermal sahaları, Özel Aydın Bahçeşehir Kolejinde eğitim gören 7. ve 8. sınıf öğrencilerini ağırladı.2012-2013 eğitim öğretim yılı etkinlikleri kapsamında yenilebilir enerji kaynakları hakkında bilinçlendirilen öğrencilere jeotermal enerji ve faydaları anlatıldı.

Çevre dostu, yenilenebilir ve yeşil enerji kaynakları arasında en iyi kaynak olan jeotermal enerji konusunda yetkililerden bilgi alan Bahçeşehir Koleji öğrencileri, santrallerin kuruluş amacı ve geçmişi hakkında da bilgi sahibi olarak santrali detaylı gezme imkânı buldu.

Yapılan teknik gezi sırasında, santralin çalışma prensibinin yeryüzünde ısısını transfer eden jeotermal akışkanın, yer altına re-enjekte edildikten sonra tekrar ısınıp sirkülasyon halinde çalışması olduğunu ifade eden yetkililer, bu prensip ile jeotermal kaynağın “yenilenebilir” özelliğini koruduğunu anlattı. Bilgilendirmede elektrik üretimi sırasında kuyulardan üretilen jeotermal akışkanın kapalı devre sistemde kullanıldıktan sonra tekrar yeraltına re-enjekte edildiği; bu şekilde jeotermal kaynağı korumanın mümkün olduğu ve santralin çevreye hiçbir zarar vermediği belirtildi. Dora -1, Dora-2 ve Dora-3’ünde üzerinde bulunduğu Salâvatlı jeotermal sahasından elde edilen akışkanın mineral içeriği ve özellikleri açısından insan sağlığına faydalı olduğuna ve sağlık turizminde kullanılmaya uygun olduğuna dikkat çekildi.

Jeotermal akışkanın ve buharın tesise ulaşması, ulaştıktan sonra, bu iki maddenin Pentan adlı sıvıyı hangi mekanizmalarla, nasıl ısıttığını ve ısınan pentanın tribünleri nasıl döndürdüğü ve jeneratörün elektrik üretim aşamaları kısaca bilgi alan öğrenciler jeotermal santrallerinin nasıl işlediği hakkında bilgi sahibi oldular.

Yüzde yüz yerli bir kaynak olan jeotermal enerjiden elektrik üretiminde faydalanılmasının önemini vurgulayan MEGE A.Ş. yetkilileri, öğrencilere dışa bağımlı enerji kaynaklarına yatırım yapmak yerine bugüne kadar göz ardı edilmiş olan yenilenebilir öz kaynağımız jeotermal enerjinin ekonomiye kazandırılmasının öneminden de bahsetti. Teknik gezi sırasında Aydın’ın Türkiye’de, Türkiye’nin de dünyada yenilenebilir enerji potansiyeli açısından zengin jeotermal kaynaklarına sahip olduğunun da altı çizildi. Son olarak jeotermalin seracılık üzerinde ki faydalarının altı çizilerek MB Holding iştiraki Sultan Sera hakkında genel bilgilendirme yapıldı.

Gezinin ardından MEGE A.Ş ekibi ile hatıra fotoğrafı çektiren öğrencilere ağaçlandıran kalemlerden hediye edildi.

MB Grup Şirketleri

MB Holding, bünyesinde barındırdığı 10'u aşkın şirket ve markaları ile inşaat, sanayi, giyim, gıda, enerji, günlük kullanım eşyaları vb. sektöründe faaliyetini tüm hızıyla sürdürmektedir...