MB HOLDİNG G.DOĞU ENERJİ FORUMU BÜLTEN

“DORA 3 HAZİRANDA FAALİYETE GEÇİYOR”

TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİNİN HAZIRLADIĞI GÜNEYDOĞU ENERJİ FORUMU’NDA MB HOLDİNG ENERJİ GRUP BAŞKANI ADNAN ŞAHİN KONUŞMACI OLARAK YER ALDI.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Güneydoğu Enerji Forumu, yoğun katılımcı sayısı ile Grand Otel’de düzenlendi. Ülkemiz ve bölgemizde enerji alanında tespit edilen sorunlar, çözüm önerileri ve özellikle bölgeyi yakından ilgilendiren yenilenebilir enerji kaynaklarının değerlendirildiği forum oldukça hareketli geçti.

Forumda “Yerel/Alternatif Enerji Kaynakları, kullanımı ve enerji verimliliği” konusunda Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Sait Söylemez, MB Holding A.Ş Enerji Grup Başkanı Adnan Şahin, AKUA Enerji-Mühendislikten Dr. Mehmet Hengirmen, Solarturk Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Özberk ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığından Dr. Muhyettin Sirer konuşmalarını yaptılar.

ŞAHİN; “2015 YILINDA BÜNYEMİZDE OLACAK JES TESİSLERİ YAKLAŞIK 400 MW KURULU GÜCE SAHİP OLACAK”

Türkiye’deki ilk jeotermal enerji santralini (JES) kuran MB Holding’in Enerji Grup Başkanı Adnan Şahin konuşmasında holdingin mevcut JES sistemleri ve gelecek yatırımlarının hangi aşamada olduklarını aktardı.

Şahin; “Jeotermal enerjinin kullanım alanı oldukça geniştir. Bugün jeotermal enerji elektrik üretiminde, bölgesel ısıtmada, seracılıkta, gıda kurutmada, kaplıcalarda, yemek pişirmede veya kültür balıkçılığında kullanılabilir. Bilindiği üzere Jeotermal enerji yerli, temiz, yenilenebilir ve sürdürülebilir bir enerji kaynağıdır. Elektrik ve ısı enerjisi üretimi için entegre olarak kullanılabilir. Yatırım maliyetleri yüksek olmasına rağmen işletme maliyetinin düşük olduğu jeotermal enerji 7 gün 24 saat kesintisiz elektrik üretebilir” dedi.

MB Holding’in yatırımlarından da bahseden Şahin; “Menderes Geothermal olarak Dora-1, Dora-2 santrallerimiz şuan aktif olarak enerji üretiyor. Haziran ayında ise Dora-3 aktif olacak. Ondan sonra ki projemiz ise Dora-4 ve Dora-5’i hayata geçirmek. 2015 yılında MB Holding bünyesindeki JES tesisleri yaklaşık 400 MW Kurulu güce sahip olacak  ” şeklinde konuştu.

SULTAN SERA’DA HEDEF 160 BİN M2

Jeotermal enerjiyi tarım alanında da kullandıklarını vurgulayan Adnan Şahin “Holding bünyesinde kurmuş olduğumuz Sultan Sera Türkiye’nin en modern seralarından biri. Biz burada 40 bin metrekarelik alanda jeotermal enerji ile ürettiğimiz domateslerimizin yarısını Hollanda’ya ihracat ediyor geri kalanını Türkiye pazarına veriyoruz. Sultan Sera’da hedefimiz tesislerimizi 160 bin metrekareye çıkarmaktır” ifadelerini kullandı.

Şahin, Jeotermal Enerji’de suyun her damlasını kullandıklarını ve üretimde olan her iki enerji santrallerinden de çıkan karbon gazlarını temizleyerek normal karbondioksit haline getirip sattıklarını söyleyerek konuşmasını tamamladı.

Güneydoğu Enerji Forumu panelistlere verilen plaket töreni ile sona erdi.

MB Grup Şirketleri

MB Holding, bünyesinde barındırdığı 10'u aşkın şirket ve markaları ile inşaat, sanayi, giyim, gıda, enerji, günlük kullanım eşyaları vb. sektöründe faaliyetini tüm hızıyla sürdürmektedir...