MB HOLDİNG’DEN AYDIN ÇIKARMASI

Aydın’da 1999 yılında jeotermal akışkandan, çevre dostu ve yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretimi sağlamak ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla kurulan Türkiye’nin ilk özel jeotermal santrali Menderes Geothermal Elektrik Üretim A.Ş bünyesinde DORA-1, DORA-2, DORA-3 ve yine aynı bölgede yaklaşık 400 kişinin istihdam edileceği jeotermal sera yatırım sahasında;

T.C. Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek, Gaziantep ve Aydın Milletvekilleri, Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş, İzmir Valisi Cahit Kıraç ve Belediye Başkanlarının katılımları ile gezi düzenlendi.  
MB Holding tarafından düzenlenen,  jeotermal enerji santralleri ve sera yatırımına yönelik bilgilendirme amacını taşıyan gezide  Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 400 kişinin istihdam edileceği jeotermal sera sahasının da temelini attı.

MB Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Balat özellikle sera  yatırımıyla birlikte bölgedeki birçok kişinin iş imkanı bulacağını söyleyerek santral ve sera yatırımları konusunda bilgiler verdi.

BALAT; “Aydın bölgesinde bulunan yatırım çalışmaları,  yine bu bölgede kurduğumuz Türkiye’nin ilk özel jeotermal enerji santrali Dora-1’in devamı niteliğindedir.  2006 yılı ortasından bu yana başarılı bir biçimde elektrik üretimine devam etmekte olan MEGE DORA-1 santralinin bulunduğu saha üzerinde ikinci bir yatırımla (DORA-2) jeotermal enerjiden elektrik enerjisi üretimi kapasitemizi iki katına çıkarmış bulunmaktayız. 

Çevre dostu ve alternatif bir enerji kaynağı olan jeotermal enerji konusunda yaptığımız yatırımlar ve çalışmaların sonucu olarak yurdumuzun dışa olan bağımlılığını azaltmış olmanın ve de diğer yatırımcılara öncü olmanın sevincini yaşıyoruz.  Jeotermal enerjiden elektrik enerjisi üretimi yatırımlarımızın bütünleyicisi bir yatırım olarak da “Jeotermal Enerji ile Isıtılan Organize Sera Bölgesi niteliğinde olan Sultan Sera yatırımımızın huzurlarınızda temelini atmaktan holding olarak büyük kıvanç duymaktayız.”dedi.

Çevre dostu, yenilenebilir ve yeşil enerji kaynakları arasında en iyi kaynak olan jeotermal konusunda bilgi alan  Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin dışa bağımlı bir ülke olduğunu ve jeotermal kaynaklarının kullanımı ile enerjideki açığı kapatmak istediklerini söyledi.  Bakan Şimşek “Dünya’da jeotermalde 7. en büyük kaynakları olan ülkeyiz.

Türkiye enerjide dışa bağımlı bir ülke. Dışa olan enerji bağımlığından kurtulursak, Türkiye’de cari açık diye bir sorun kalmaz. Bunun için çok yoğun bir çaba içerisindeyiz. Önümüzdeki 5-10 yıl içinde en azından bir veya iki tane nükleer santral kuracağız. Bu bizim için çok önemli. Türkiye’nin nükleer enerjisi, rüzgar enerjisi haritası ilk defa bu dönemde oluşturuldu.

Yatırımcılara büyük ihtiyaç duyuyoruz. Çünkü gençlerimize iş sağlıyorlar. Devlet olarak yatırımcının her zaman yanındayız. Genel olarak baktığımızda Türkiye gerçekten çok iyi
konumda. Eskiden en ufak bir krizde ve olayda, Türkiye sarsılırdı. Birkaç kez uçurum eşiğinden dönmüş bir ülkeyiz ama bugün Dünya’nın en sağlam ekonomisine sahip bir ülkeyiz” dedi.

Konuşmasında MB Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Balat’tan övgüyle söz eden Şimşek, yatırımlarından dolayı Balat’a teşekkürlerini iletti.

MB Grup Şirketleri

MB Holding, bünyesinde barındırdığı 10'u aşkın şirket ve markaları ile inşaat, sanayi, giyim, gıda, enerji, günlük kullanım eşyaları vb. sektöründe faaliyetini tüm hızıyla sürdürmektedir...