MB HOLDİNG, 17 MW’LIK DORA-4

MB HOLDİNG, 17 MW’LIK DORA-4 JEOTERMAL SANTRALİ İÇİN İMZALARI ATTI

Geçtiğimiz günlerde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız katılımıyla temeli atılan, MB Holding’in Grup Şirketlerinden Menderes Geothermal Elektrik Üretim A.Ş’ye bağlı DORA-4 Jeotermal Elektrik Santrali’nin tedarik sözleşmesi dün gerçekleşti. MB Holding’in Aydın ofisinde gerçekleştirilen imza törenine, MB Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Balat, Ormat Systems Ltd. firması Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Bronıchı, MB Holding Yönetimi ve Ormat Systems Yöneticileri katıldı.

İmza töreninde konuşan MB Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Balat “Jeotermal sahalarda işletmelerin sağlıklı olarak yürütülebilmesi, kaynak sürdürülebilirliğinin ve yenilenebilirliğinin sağlanması bizim için bir sosyal sorumluluktur. Türkiye’nin ilk özel jeotermal tesisi olan 8,5 MWe gücünde ki Dora-1’i ülkemize kazandırarak emsal karbon yakıtlarından enerji üretimine kıyasla karbondioksit emisyonunu azalttığımız gibi petrol için harcanan döviz girdilerinin de azalmasına katkıda bulunduk.

Rakamlarla ifade etmek gerekirse ilk projede yılda 32 bin ton, Dora-2 projesinde yılda 45 bin ton, Dora-3’te ise 110 bin ton karbondioksit emisyon azaltımı sağladık. Bu tablo bize onur veriyor. Gelecek kuşaklara temiz bir dünya bırakmak istiyoruz. Bunun içinde çok çalışıyoruz.  ” diyerek sözleşmeyi imzaladı.

BALAT: ‘’ JEOTERMALİ KORUMAK VE YAŞATMAK VATANİ GÖREVDİR”
     İmza sonrasında sorulan sorulara cevap veren Muharrem Balat; ‘’2 yıl önce temelini attığımız 34 MWe Kurulu güce sahip Dora-3 Ünite-1 ve Dora-3 Ünite-2 santral projelerimizin açılışını Sayın Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Taner Yıldız’ın katılımıyla gerçekleştirdik. Bakanımız enerji yatırımlarında önder bir kişi. Bu yüzden şirketlere tam destek veriyor. Bundan sonra hedefimiz şuan tedarik sözleşmesini imzaladığımız 17 MWe gücündeki Dora-4 projesini 2015’te hayata geçirmek. Böylelikle kurulu gücümüz yaklaşık 70 MWe’a çıkacaktır.

Hepimizin bildiği gibi her geçen gün biraz daha tükenen fosil enerji kaynaklarına alternatif  olan yenilenebilir  enerji kaynaklarının önemi giderek artmaktadır. Bu kaynakları korumak ve yaşatmak bu vatani bir görevdir.” şeklinde konuştu.

Sözlerini şöyle noktalayan Balat; “Jeotermal enerji temiz, yerli ve sürdürülebilir bir enerji kaynağıdır. Dışa bağımlılığı olmayan enerji, ulusaldır. Ulusal bir enerji kaynağı ise ucuzdur. Jeotermal kaynak sürekli gözlemlenmeli, doğru bir biçimde işletilmeli ve kaynağın sonsuz ömre sahip olması sağlanmalıdır’’ dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Ormat Systems Ltd. firması Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Bronıchı, MB Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Balat’a böyle bir günün hatırası olarak hediye takdim etti. İmza töreni toplu fotoğrafla son buldu.

MB Grup Şirketleri

MB Holding, bünyesinde barındırdığı 10'u aşkın şirket ve markaları ile inşaat, sanayi, giyim, gıda, enerji, günlük kullanım eşyaları vb. sektöründe faaliyetini tüm hızıyla sürdürmektedir...