GAZİANTEP ENERJİ ZİRVESİ

GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK AKADEMİSİ İŞBİRLİĞİ İLE HAZIRLADIĞI GAZİANTEP ENERJİ ZİRVESİ’NDE MB HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI MUHARREM BALAT KONUŞMACI OLARAK YER ALDI.

Bu yıl ilki düzenlenen Gaziantep Enerji Zirvesi, yoğun katılımcı sayısı ile Şehitkamil Kültür ve Kongre salonunda düzenlendi. İnsanoğlunun yaşam kalitesini yükseltmek, enerji verimliliğini arttırmak ve yenilebilir enerji kaynaklarının daha fazla kullanılmasını sağlamak amacı ile 40’ a yakın şirketin katıldığı Enerji Zirvesi oldukça hareketli geçti.

Zirveye  konuşmacı olarak Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın yanı sıra MB Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Balat, Gaziantep Valisi Erdal Ata, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, SA Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sungur Bursa, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK)Yönetim Kurulu Üyesi, Abdullah Tancan, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Müdürü Katalin Zaim ile Yenilenebilir enerji hakkında birçok bilirkişi katıldı.

BALAT; ‘’2020’DE KURULU GÜÇ 1000 MWe OLACAKTIR.’’

Türkiye de ki ilk Jeotermal Enerji Santralini kurma unvanına sahip olan MB Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Balat konuşmasında Jeotermal yatırımlarına nasıl başladığını ve hangi aşamada olduklarını aktardı.

Balat, “Gaziantep hep ilkleri yapmakta çok mahir. İş dünyamızda birçok yenilik var.Bizde MB Holding olarak birçok yeniliklere ve ilklere imzamızı atmış olduk. Jeotermal enerjiden elektrik üretimini özel sektör olarak ilk biz gerçekleştirdik. Bunun şerefine nail olduk ve Dora-1 santralini inşa ettik. Daha önceki senelerde özel sektöre enerji izni vermedikleri için kaç yıl boyunca doğal kaynaklarımız işletilememiştir ve yazık olmuştur. ’dedi.

Merhum Vali Recep Yazıcıoğlu’nun bir videosunu katılımcılarla paylaşan Muharrem Balat; ’Bundan 10 yıl önce Merhum Vali Recep Yazıcıoğlu Aydın Valisi idi.2006’da biz Aydın’da Dora -1 tesislerini hayata geçirince birçok gazeteci arkadaş ‘’Muhteşem Valinin Bayrağını Balat Taşıyor’’ diye manşet attılar. Ve ülkemizin jeotermal enerjisini enerjide kullanmaya başladık. Şuanda 158 MWe bir kurulum gücümüz var Türkiye’de.Bu 2015’te 500 MWe, 2020’de ise 1000 MWe’a kadar çıkacaktır. ’dedi.

Bir diğer önemli konuya değinen Balat, “ Her iki enerji santralimiz den çıkan karbon gazları temizleyerek normal karbondioksit haline getiriyoruz. Böylece temiz havayı kirletmeden enerji üretimini sağlıyoruz. Zaten jeotermal enerjinin önemi has enerji olmasından kaynaklanıyor ” dedi.

Muharrem Balat; doğal kaynakların ticari amaçlarımız için hor kullanmamız gerektiğini aksi halde bu kaynakların yok olabileceğini kesinlikle unutmamız gerektiğini söyleyerek konferanstaki konuşmasını tamamladı.

MB Grup Şirketleri

MB Holding, bünyesinde barındırdığı 10'u aşkın şirket ve markaları ile inşaat, sanayi, giyim, gıda, enerji, günlük kullanım eşyaları vb. sektöründe faaliyetini tüm hızıyla sürdürmektedir...