DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ MESAJI

“HER ÜLKENİN KENDİ ÖZ KAYNAĞI DURUMUNDA OLUP BU KAYNAKLARIN ENERJİ TÜKETİMİNDE BİR AN ÖNCE YER ALMASI ÜLKE EKONOMİSİ VE ÖZELLİKLE ÇEVRE KİRLİLİĞİNİ AZALTMA VE ÖNLEME BAKIMINDAN ÖNEMLİDİR”

İnşaat, Hazır Beton, Medikal Tekstil, Tarım alanlarının yanı sıra Enerji sektöründe hızla büyüyen  MB Holding bünyesindeki Menderes Jeotermal Elektrik Üretim A.Ş. Türkiye’nin sıcak su ile elektrik üreten ilk özel santrali niteliğindedir. Dolayısı ile yeryüzünde ısısını transfer eden jeotermal akışkanın, yer altına re-enjekte edildikten sonra tekrar ısınıp sirkülasyon halinde çalışması ile jeotermal kaynağın “yenilenebilir” özelliğini  koruduğundan önemle bahsedebiliriz.

Aynı zamanda elde edilen akışkanın mineral içeriği ve özellikleri bakımından insan sağlığına faydalı olduğunu ve sağlık turizminde kullanılmaya uygun olduğu noktası da oldukça önemlidir.

Çevre dostu ve yenilenebilir bir enerji olan jeotermal kaynağın kullanılması sayesinde DORA-1 ve DORA-2 tesislerimizde yılda 50 bin ton petrol ürünü tasarrufu ve buna bağlı olarak DORA-1 tesisinde yılda 35 bin ton, DORA-2 tesisinde yılda 45 bin ton karbondioksit emisyon azaltımı sağlamak mümkündür.

Bu çalışmamızla doğaya karşı değil, doğayla iç içe, doğayla birlikte çalışmanın önemini vurgulamaktayız. Bugün farkında olmadan doğaya yabancılaşmış durumdayız.  Dolayısı ile doğa-insan dengesi konusunda insanların farkındalığını sağlamak öncelikli sosyal sorumluluk çalışmalarımızdandır.

Önemle bahsetmek isterim ki İrlanda kökenli dünyaca ünlü rock grubu U2, dünya turnesi süresince ortaya çıkan karbondioksit salınımının etkisini azaltmak amacıyla, MB Holding’e ait olan ve Aydın’da bulunan Menderes Geothermal Dora-1 Enerji Santrali’nin karbon kredilerini kendi web sitesinden satıyor.

Karbondioksit salınımlarını azaltmak amacıyla 1997 yılında Japonya’nın Kyoto kentinde imzalanan Kyoto Protokolü kapsamında emsallerine göre daha az karbondioksit üretimi yapan kurum ve kuruluşlar karbon kredileri ile destekleniyor. Bu çerçevede doğa dostu ve yeşil enerji kaynaklarının başında gelen jeotermal enerji ile elektrik üretimi yapan MB Holding’e ait Menderes Geothermal Dora- 1 Enerji Santrali’nin karbondioksit salınımını azaltarak hak ettiği karbon kredileri U2 Rock Grubu tarafından U2 360 Tour web sitesinde satılıyor olması bizim için ayrı bir gurur kaynağıdır.

Faaliyette bulunduğumuz  tüm sektörler ve şirketler, çevre dostu, yenilenebilir ve yeşil enerji kaynakları alanlarında farkındalık yaratan çalışmalara imza atıyorlar. Her geçen gün çevre duyarlılığı konusu ile esas faaliyet konularımızın entegreli olarak yürütülmesi noktasında personelimizin bilinçlenmelerini sağlayan çalışmalar yapıyoruz. Özellikle gıda, plastik, cam gibi evsel atıkların geri dönüşümü ve  kullanılabilir tüm enerji kaynaklarımız ile ilgili çalışanlarımızın bilgi sahibi olması MB Holding olarak ayrıca önem verdiğimiz bir konudur.

Yenilenebilir kaynaklardan bahsedecek olursak, her ülkenin kendi öz kaynağı durumunda olup bu kaynakların enerji tüketiminde bir an önce yer alması ülke ekonomisi ve özellikle çevre kirliliğini azaltma ve önleme bakımından önemlidir. Prensip olarak, enerji üretiminde öncelikle doğal ve yenilenebilir kaynaklarımızın değerlendirilerek ülke ekonomisine kazandırılması gerekmektedir.

Şunu da unutmamalıyız ki daha yaşanır bir dünya için yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması gerekmektedir.Bu nedenle, kendi enerjimizi doğamıza zarar vermeden üreterek kalkınmamızı gerçekleştirebilir, dışa bağımlılığımızı azaltabiliriz.

Ülkemizde evsel atıkların doğrudan toprağa verilmesi ile  yeraltı suyu kirliliği önemli bir sorun haline gelmiştir.  En belirgin nedeni olarak kentsel ve endüstriyel atıkların çevreye verildikten sonra iklim durumuna, toprağın yapısına ve zamana bağlı olarak yeraltı suyuna taşınmasından bahsedebiliriz.  Yeraltı sularının kirliliği araştırılırken, öncelikle bunu besleyen yüzeydeki suyun kirliliği tartışılmalıdır. Günümüzde yüzey sularının kirlenmesi doğal ya da büyük oranda da endüstriyel faaliyetlerden kaynaklanmaktadır.

Evsel atıklar, özellikle büyük şehirler için giderek tırmanan bir sorun oluşturmaktadır. Bu konudaki başlıca çözüm bekleyen atıklar kullanım suyu atıkları ve katı atıklardır. Her iki atık da birçok kentimizde kontrolsüz olarak alıcı ortamlara verilmekte ve suyun jeolojik döngüsü nedeniyle bu kirletici unsurların bir süre sonra kullandığımız kaynaklarla tekrar bize döneceği unutulmaktadır.

İnsanlık çok uzun süredir doğayı alt etme mücadelesi içinde, tüketme çılgınlığı içinde ve bizler doğanın bir parçası olduğumuzu unutmuş durumdayız. Doğaya insan merkezli bakıyoruz, sanki doğa insanlık için yaratılmış gibi. Halbuki kendimizi kolladığımız kadar toprağı ve toprakla gelen bitkileri, hayvanları, suyu da gözetmemiz gerekiyor. Sivil toplum örgütlerinin, tüketici derneklerinin teşvikleriyle çevre bilincini yaymamız gerekiyor. Gelecek kuşakların bu kavramları yalnızca bir toprak konusu değil yaşamlarının bir konusu olarak ele almalarını sağlamamız gerekiyor.

”Gelecek nesillere daha temiz bir doğa, dereler, ormanlar bırakmak ümidi ile  herkesin  “Dünya Çevre Günü”nü kutluyorum.”

Saygılarımla,

Muharrem BALAT

MB Holding

Yönetim Kurulu Başkanı

MB Grup Şirketleri

MB Holding, bünyesinde barındırdığı 10'u aşkın şirket ve markaları ile inşaat, sanayi, giyim, gıda, enerji, günlük kullanım eşyaları vb. sektöründe faaliyetini tüm hızıyla sürdürmektedir...