BAŞAK KOLEJİ

BAŞAK KOLEJİ ÖĞRENCİLERİ, ÖĞRETMENLERİ EŞLİĞİNDE MENDERES JEOTERMAL SANTRALİ’Nİ ZİYARET ETTİ. MÜHENDİSLERİMİZE SORDUKLARI SORULARLA KONUYA NE KADAR İLGİLİ OLDUKLARINI GÖSTEREN BAŞAK KOLEJİ ÖĞRENCİLERİ ÇEVRE HAFTASINDA JEOTERMALİ ENERJİYİ KAYNAĞINDA GÖRME ŞANSINI BULDULAR.

Aydın Başak Koleji  6. Sınıf öğrencileri MB Holding’e bağlı ve Menderes Geothermal Elektrik Üretim bünyesinde bulunan Dora – 2 Jeotermal Enerji Santrali’ni ziyaret ettiler. Hayatlarında ilk defa jeotermal enerji santrali gören çocuklar, MB Holding tesislerinde heyecanlı ve keyifli bir teknik gezi yaptılar.

Çevre dostu, yerli, yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji kaynağı olan jeotermalden enerji üretilmesi prensibini ilgi ile dinleyen 6. sınıf öğrencileri öğretmenleri Ebru Şahin Özaksoy eşliğinde merak ettikleri soruları MEGE A.Ş Mekanik Bölüm Sorumlusu Makine Mühendisi Murat Karadaş’a sordular.

Çevre Haftası münasebetiyle düzenlenen gezide öğrenciler derste sadece sözlü olarak işledikleri jeotermali yerinde görmenin mutluluğunu yaşadılar. Ziyaret sırasında gelecek nesillere sağlıklı bir çevre bırakmanın önemine değinen MB Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Balat, çocukların şimdiden belirli bir çevre bilinci ile yetişmesinin büyük önem taşıdığını ve çocuklara bu bilincin aşılanmasının holding için bir misyon olduğunu belirtti.

Bu tip yatırımların tüm gençlere tanıtılması gerektiğini vurgulayan Muharrem Balat, amaçlarının bölgeye yapılan bu tür yatırımlarla refah düzeyinin artmasını sağlamak, sosyal dengeleri desteklemek ve memleket ekonomisine katkıda bulunmak olduğunu, ayrıca Jeotermalin sadece sıcak sudan ibaret olmadığını, elektriğin nasıl üretildiğini, reenjeksiyonun ne demek olduğunu, karbondioksit tesisinin olmazsa olmaz olduğunu ve Sultan jeotermal kaynaklı teknolojik seramızda olduğu gibi entegre olarak neler yapılabileceğini yakından öğrenmenin gençlere fayda sağlayacağını söyledi.

Gelecek nesillere temiz bir çevre bırakmak için elinden geleni yaptığını anlatan Balat, jeotermal tesislerin kapılarının tüm eğitim kurumlarına her zaman açık olduğunu ifade etti. Gençleri tekrar ziyarete beklediklerini belirterek bu geziye vesile olan öğretmenlerini de tebrik etti ve öğrenci kafilesini okullarına uğurladı.

MB Grup Şirketleri

MB Holding, bünyesinde barındırdığı 10'u aşkın şirket ve markaları ile inşaat, sanayi, giyim, gıda, enerji, günlük kullanım eşyaları vb. sektöründe faaliyetini tüm hızıyla sürdürmektedir...