AS 15 ÜRETİM KUYUSUNDA SON AŞAMA

Haziran ayı içerisinde Dora-3 santralinin ikinci etabının açılışı ve Dora-4 ‘ün temel atma töreni gerçekleştirilecek olan Menderes Geothermal Elektrik Üretim A.Ş.’yi gezen MB HOLDİNG Yönetim kurulu Başkanı Muharrem Balat,  AS 15 üretim kuyusu sondaj faaliyetlerini yerinde inceleyerek, bilgiler aldı.

MB Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Balat MB Holding’in lokomotifi olarak adlandırdığı Menderes Geothermal Elektrik Üretim A.Ş.yi gezerek teknik incelemelerde bulundu. AS 15 Üretim kuyusu sondajında yetkili Süleyman Özdoğru’dan aldığı bilgilerden hayli memnun kalan Balat “ Santral çalışanlarımızın işlerine büyük bir titizlik ve özveriyle yaklaşmaları bize başarıyı getiren en önemli etkenlerden biridir” diye konuştu.

MB Holding bünyesinde görev alan, halen AS 15 üretim kuyusu sondaj çalışmalarındaki operasyonları takip ettiğini ifade eden sondaj danışmanı Süleyman Özüdoğru “ Sayın Muharrem Balat’ın ziyareti bizi fazlasıyla memnun etti.  AS 15 üretim kuyusunu gece gündüz büyük bir hassasiyetle çalışarak, 15-20 gün içerisinde testlere hazır hale getirmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Balat’a faaliyetler hakkında genel bilgiler veren, 35 yıllık başarılı kariyerinde MTA Ege Bölge Müdür Yardımcılığı görevinde bulunan Özüdoğru sondaj konusunda; “ Sondajcılığı diğer pek çok işlemden ayıran en önemli özellik görünmeyen bir derinlikte; tamamen tecrübe ve mühendislik hesaplarıyla ağırlık, basınç ve diğer algılama tekniklerinden faydalanarak yapılıyor olmasıdır.

Her sondaj için olmazsa olmazlar, bilgili, deneyimli personel ve ekipmanlardır. Jeotermal sondajlar, yüksek sıcaklıklara sahip ve genellikle jeolojik olarak yakın geçmişte veya günümüzde devam eder şekilde hareketli, parçalanmış formasyonlarda yapıldığından diğer sondajlara göre bazı ek zorluklar içerirler. Bu zorlukların aşılması için jeotermal sondajlarla ilgili okullarda bir bölümün olması, özellikle ara eleman anlamında meslek okullarında sondaj bölümü açılarak personel yetiştirilmesi gerekir” diye konuştu.

Gezi sırasında jeotermalin önemi ve üretim aşamalarında dikkat edilmesi gereken hususlar ve zorluklara değinen, AS 15 üretim kuyusunda görevli Polmak Sondaj Sanayi A.Ş yetkilisi Ozan Kılınç ise; “ Jeotermal sondaj çalışmaları oldukça hassas, dikkat edilmesi icap eden çalışmalardır. Ancak yaptığı işlerde kaliteyi ve güvenliği esas edinen MB Holding bu alanda da lokomotif görevi üstelenerek, öncülük etmektedir.

Çalışmalarımıza 4 /1/2” ile 2400 mt kapasiteli IDECO H44 C Rambler sondaj makinası ile devam ediyor ve her açılan kuyunun bu ülke için faydalı olduğunu bilinci ile hareket ediyoruz.  Bu yüzden Aydın-Salavatlı sahasında ciddi bir istihdam yaratan Sayın Muharrem Balat’a teşekkürü bir borç bilirim. Bu alanda MB Holding’in çözüm ortağı olarak yer almak bize gurur veriyor” dedi.
Gezi çalışanlarla çektirilen fotoğraflarla sona erdi.

MB Grup Şirketleri

MB Holding, bünyesinde barındırdığı 10'u aşkın şirket ve markaları ile inşaat, sanayi, giyim, gıda, enerji, günlük kullanım eşyaları vb. sektöründe faaliyetini tüm hızıyla sürdürmektedir...