ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ İLK DERSİ BALAT’TAN

AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ 2012-2013 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILININ AÇILIŞINDA ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE İLK DERSLERİNİ MUHARREM BALAT VERDİ.

Adnan Menderes Üniversitesi’nin 2012-2013 Eğitim-Öğretim yılının başlaması nedeniyle düzenlenen açılış töreni, Merkez Kampüs Tralleis Meydanında başlayarak, Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla devam etti. Atatürk Kongre Merkezi Maiandros Salonunda devam eden törene Aydın Valisi Kerem Al,  Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Belge, Prof. Dr. A. Seda Saracaloğlu, Prof. Dr. Cavit Bircan, MB Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Balat, fakülte dekanları, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu 30 bin öğrencilerinin bulunduğunu ve üniversitelerinin en çok tercih edilen üniversitelerden biri olduğunu söyledi. Prof. Dr. Birincioğlu; “4 fakültemiz eğitime açılacak ayrıca 5 yeni fakülte için YÖK’e başvuru yapacağız. Üniversitemiz sürekli büyüyor, gelişiyor ve geliştiriyor. Bu sebeple siz öğretim elemanı arkadaşlarımıza sesleniyorum. Öğrencilerimiz bu ülkenin geleceğidir. Onları size emanet ediyoruz. Eminiz ki öğrencilerimizi bir kuyumcu titizliğinde işleyeceksiniz. Size ve öğrencilerimize yeni eğitim öğretim hayatında başarılar diliyorum.’ dedi.

İLK DERS; BAŞARI VE MUTLULUK

Törene onur konuğu olarak katılan ve bugünün hayatının en önemli en özel ve en mutlu günlerinden bir tanesi olduğunu dile getiren MB Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Balat Adnan Menderes öğrencilerine şöyle seslendi.  “Yaklaşık 26,500 tane pırıl pırıl gencin hayatlarının geri kalanına anlam kazandıracak bu üniversitede, bu kürsüden sizlere hitap etmek benim için heyecan ve onur verici…  Biliyorum, yeni öğrencilerimizin bir kısmı için bu Aydın ile ilk buluşma.  Ben Aydın ile 2001 senesinde tanıştım.  Ne kadar geç kalmış olduğumu ise sonradan anladım. Geç kaldım ama açığı kapatmak için buralarda çok vakit geçiriyorum.

Büyük riskler alarak Türkiye’nin ilk özel jeotermal enerji santrali Dora – 1’i Aydın –Salavatlı’da kurmaya karar verdikten sonra biz de Aydın’lı olduk. ’dedi.

Dora – 1’in başarılı olmasını kendi şahsi başarısına, isteğine ve ekibinin başarısına bağlayan ve Aydın’da ki jeotermal kaynaklardan bahseden Balat: ‘’Türkiye’de uyuyan bir dev olan jeotermal enerjinin gözü açıldı ve birçok yatırımcı Aydın bölgesine akın etti.  Aydın’da istihdam ve gelir düzeyi arttı.  Yerli, çevre dostu, yenilenebilir, baz enerji kaynağı olan, yurt dışından enerji ithalatını ve dışa bağımlılığı azaltan jeotermal kaynaklar yıllarca atıl durumda kaldıktan sonra Aydın’a ve Türkiye’ye hizmet etmeye başladı.  Bugün jeotermal enerji sayesinde ülke bütçesine yaklaşık 1 milyar dolar, Aydın’a ise yüzlerce milyon dolar akmaya başladı.  İşte başarı ve mutluluk bizim için bu.

Hikâyemiz Tanrıya şükür Dora – 1 ile sınırlı kalmadı.  2010 yılında da Dora – 2 jeotermal enerji santralini devreye almanın mutluluğunu yaşadık.  Şu anda 2013 yılının ilk yarısında ilk ünitesini devreye alacağımız, 2 üniteden teşkil, 34 MWe kurulu güçteki Dora – 3’te ile elektrik üretimine başlayacağız.  ‘’şeklinde konuştu.

Başarının beraberinde mutluluğu getirdiğini söyleyen MB Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Balat; ‘’ Bizim için başarı ve mutluluk arasındaki bağ işte böyle bir şey… O yüzden hayattaki amaçlarınızı ve hedeflerinizi dikkatli belirlemenizi tavsiye ediyorum.  Sakın küçük ve sığ hedeflere takılı kalmayın. Sizlere son olarak tavsiyem kararlı ve çalışkan olmanız. 

Hayatta hiçbir şey ele kolay geçmiyor, siz de şimdiden bir takım bedeller ödemeye, bazen zor yollardan geçmeye hazır olun.  Söylemesi kolay, formüle etmesi zor ama eğer sizler de “başarı en büyük mutluluktur” felsefesini benimserseniz öyle ya da böyle, küçük veya büyük çapta mutlu bir hayata erişirsiniz.  Önemli olan hayatta huzurlu olmak ve geriye dönüp baktığınızda “keşke”lerle yaşamamak.’’ dedi.

Balat son olarak; ‘’Sizlere dağlarından yağ, ovalarından bal akan, topraklarından jeotermal fışkıran Aydın’ın bu güzide üniversitesinde, güzide öğretim görevlilerimiz ile başarılarla dolu, mutlu, sağlıklı, huzurlu ve eğlenceli bir öğrenim hayatı diliyor, yeni öğretim döneminizin hepinize hayırlı uğurlu olması dileklerimle hepinize en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum.’’ dedi.

Protokol konuşmalarının ve ilk dersin ardından 2012-2013 eğitim öğretim yılının açılış töreni MB Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Balat’a takdim edilen teşekkür belgesiyle sona erdi.

MB Grup Şirketleri

MB Holding, bünyesinde barındırdığı 10'u aşkın şirket ve markaları ile inşaat, sanayi, giyim, gıda, enerji, günlük kullanım eşyaları vb. sektöründe faaliyetini tüm hızıyla sürdürmektedir...