MB HOLDİNG DOĞA DOSTU ENERJİYE İMZASINI ATTI

MB HOLDİNG DOĞA DOSTU ENERJİYE İMZASINI ATTI

Geçtiğimiz günlerde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in katılımıyla temeli atılan, MB Holding’in Grup Şirketlerinden Menderes Geothermal Elektrik Üretim A.Ş’ye bağlı DORA-3 Jeotermal Elektrik Santrali’nin tedarik sözleşmesi dün gerçekleşti. MB Holding’in Aydın ofisinde gerçekleştirilen imza törenine, Aydın Valisi Kerem Al, MB Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Balat ve Ormat Systems Ltd. firması Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Bronıchı katıldı.

İmza töreninde konuşan MB Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Balat “Jeotermal sahalarda işletmelerin sağlıklı olarak yürütülebilmesi, kaynak sürdürülebilirliğinin ve yenilenebilirliğinin sağlanması bizim için bir sosyal sorumluluktur. Bilindiği üzere yeraltı kaynakları kamuya aittir. Jeotermal kaynaklar ise entegre kullanıma uygun kaynak tipidir. Jeotermal elektrik santralleri karbondioksit CO2 emisyonunu azaltan tesislerdir.

Aynı zamanda jeotermal kaynaklar uygun koşullarda işletilirse sonsuz ömre sahip olurlar. Jeotermal akışkan yeraltından üretilir ve tekrar yer altına enjekte edilir. Bu sebeple de kesinlikle çevre kirliliği yaratmazlar. Jeotermal enerji fosil yakıtlar gibi tüketiminin olmamasından dolayı temiz bir enerji kaynağıdır. Dışa bağımlılığı olmayan enerji, ulusaldır. Ulusal bir enerji kaynağı ise ucuzdur. Jeotermal kaynak sürekli gözlemlenmeli, doğru bir biçimde işletilmeli ve kaynağın sonsuz ömre sahip olması sağlanmalıdır” diyerek sözleşmeyi imzaladı.

BALAT: ‘’ TÜRKİYE’YE GÜZEL BİR İZ BIRAKMAK İSTİYORUZ’’

İmza sonrasında sorulan sorulara cevap veren Muharrem Balat; DORA-3 Projesinde, mevcut jeotermal saha potansiyeli geliştirilerek ülke ekonomisinin yeni bir dinamizm kazanacağını ve hava kirliliği azalımı yanında petrol için harcanan döviz girdilerininde azalacağını belirterek; ‘’DORA-3 Jeotermal Enerji Santrali Projesi, 17 MWe gücünde 2 adet üniteden oluşmakta ve toplamda 34 MWe Kurulu güce sahip bulunmaktadır. Projenin termin programına göre, 1. ünitenin 2013 yılı Nisan ayı içerisinde deneme üretimine başlaması ve ticari üretime geçmesi planlanmıştır.

2. ünite ise 2013 yılı Ekim ayı içerisinde ticari üretime geçecektir. 34 MWe (megawatt) kapasitesiyle yılda net 220.000.000 kWh (kilovat saat) elektrik enerjisi üretecek olan DORA-3’ün de faaliyete geçmesi ile MEGE A.Ş.’nin toplam kurulu güç kapasitesi 55 MWe, yıllık toplam elektrik enerjisi üretim miktarı ise 350.000.000 kWh’a yükselmiş olacaktır. ’ şeklinde konuştu.

Sözlerini şöyle noktalayan Balat; ‘Jeotermal elektrik santrali yatırımlarımızda çevre dostu, temiz, yenilenebilir ve yeşil enerji kaynağı olan jeotermal enerji kaynaklarını değerlendirilerek, MB Holding olarak Türkiye’ye güzel bir iz bırakmak istiyoruz.’’ dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Ormat Systems Ltd. firması Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Bronıchı, Aydın Valisi Kerem Al’a ve MB Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Balat’a böyle bir günün hatırası olarak hediye takdim etti. İmza töreni verilen yemekle sonlandı.